• Historia i rocznice

    39 lat temu zginęło 9 górników Kopalni Wujek – największa tragedia stanu wojennego

    16 grudnia 1981 r., w czasie pacyfikacji strajku w Kopalni Węgla Kamiennego Wujek w Katowicach milicja użyła broni palnej; zginęło dziewięciu górników, wielu zostało rannych. Śmierć górników kopalni Wujek była największą tragedią stanu wojennego. Dla Józefa Czekalskieg (48 lat), Krzysztofa Gizy (24 lata) , Ryszarda Gzika (28) , Bogusława Kopczaka (35 lat) , Zenona Zająca (22 lata), Zbigniewa Wilka (30 lat) , Andrzej Pełki (19 lat), Jan Stawisińskiego(21 lat) i Joachima Gnidy(28 lat) była to ostatnia szychta w życiu. 22 górników zostało postrzelonych. Nie jest znana liczba tych, którzy zostali lżej ranni, m.in. zatruci gazem łzawiącym. Protest w kopalni Wujek rozpoczął się po wprowadzeniu stanu wojennego, na wieść o zatrzymaniu szefa…